Spotkanie profilaktyczne z seniorami z gminy Frysztak
W ubiegły wtorek, policjanci ze strzyżowskiej jednostki, w ramach działań profilaktycznych mających na celu ochronę seniorów przed oszustwami, zorganizowali spotkanie w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Frysztak. Wydarzenie miało na celu edukację i podniesienie świadomości osób starszych w zakresie technik stosowanych przez oszustów.
Podczas spotkania, policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną wraz z dzielnicowym gminy Frysztak przedstawili seniorom różne sytuacje, które obrazowały scenariusze oszustw m.in. podawanie się za krewnego, prokuratora czy policjanta. Analiza przedstawionych działań przestępczych pozwoliły na ukazanie charakterystycznych cech oszustw, z którymi seniorzy mogą się spotkać.
Mundurowi poruszyli także tematykę oszustw podczas „pokazów”, w trakcie, których seniorom oferowne są do sprzedarzy m.in. produkty gospodarstwa domowego, pościel, garnki, sprzęty RTV i AGD. Przestrzegli seniorów przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy stosując różne triki psychologiczne, starają się wpływać na zachowanie uczestników spotkania i namawiają do podjęcia natychmiastowej decyzji, często na bardzo niekorzystnych warunkach.
Uczestnicy spotkania otrzymali praktyczne wskazówki dotyczące zabezpieczania swoich danych osobowych oraz bezpiecznego użytkowania sieci internetowej.
Na koniec, podjęto wraz z uczestnikami dyskusję, w której seniorzy mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami. Takie inicjatywy są kluczowe w budowaniu świadomości społecznej oraz wzmocnieniu czujności seniorów wobec coraz bardziej wyrafinowanych działań przestępczych.
Pamiętajmy! Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:
- rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,
- rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka - skontaktój się z tą osobą osobiście,
- nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
- chroń swoje dane osobowe,
- nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.
Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i nieufni, aby nie stracić swoich oszczędności.