Wizyta dzielnicowego w Dziennym Domu Seniora
Funkcjonariusze ze strzyżowskiej komendy spotkali się z seniorami w Dziennym Domu Seniora „Senior - WIGOR” w Zawadce. Mundurowi przypominali zebranym odnośnie metod stosowanych przez oszustów. Podczas spotkania nie zabrakło również rozmów o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Podczas spotkania, dzielnicowy gminy Strzyżów przedstawił seniorom różne sytuacje, które obrazowały scenariusze oszustw m.in. podawanie się za krewnego, prokuratora czy policjanta. Przedstawił mechanizmy, jakimi kierują się przestępcy, aby oszukać seniorów.
Mundurowi poruszyli także tematykę oszustw podczas „pokazów”, w trakcie których seniorom oferowane są do sprzedaży m.in. produkty gospodarstwa domowego, pościel, garnki, sprzęty RTV i AGD. Przestrzegli seniorów przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy stosując różne triki psychologiczne, starają się wpływać na zachowanie uczestników spotkania i namawiają do podjęcia natychmiastowej decyzji, często na bardzo niekorzystnych warunkach.
Funkcjonariusze przypomnieli obowiązujące przepisy w ruchu drogowym, szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Każdy ze zgromadzonych otrzymał opaskę odblaskową. Omówili również funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Na koniec, podjęto wraz z uczestnikami dyskusję, w której seniorzy mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami. Takie inicjatywy są kluczowe w budowaniu świadomości społecznej oraz wzmocnieniu czujności seniorów wobec coraz bardziej wyrafinowanych działań przestępczych.
Pamiętajmy! Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:
- rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,
- rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka - skontaktuj się z tą osobą osobiście,
- nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
- chroń swoje dane osobowe,
- nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.
Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i nieufni, aby nie stracić swoich oszczędności.